Elektroniczna mapa myśli
Oprócz tradycyjnych, ręcznie narysowanych map myśli, takich jak ta moja poniżej:
można spotkać się z elektronicznymi mapami myśli. Jest to dobre rozwiązanie dla osób szczególnie zapracowanych, cierpiących na brak wolnego czasu. Przeciwnicy tego rozwiązania zwracają uwagę na to, że rysowanie map przy użyciu myszy i klawiatury nie stymuluje naszej kreatywności i wyobraźni w takim stopniu jak odręczne sporządzanie gałęzi i rysunków. Jest w tym dużo prawdy, ale jeżeli macie zamiar hurtowo notować za pomącą map to wersja elektroniczna powstaje znacznie szybciej a jej edytowalność przyczynia się do tego, że nasze notatki w bardzo łatwy sposób mogą rozwijać się o nowe treści.
W sieci jest dostępnych wiele programów do tworzenia i edycji map myśli, zarówno darmowych (FreeMind, Xmind) jak i komercyjnych. Przetestowałem program osobiście firmowany nazwiskiem Tony'ego Buzana (iMindMap). Nie będę tutaj opisywał wszystkich moich odczuć związanych z użytkowaniem tego narzędzia, ale w skrócie muszę przyznać, że byłem pod ogromnym wrażeniem jego możliwości, różnorodności edytowalnych elementów. Ilość bibliotek ramek, ikon, grafik, szablonów i wzorów map po prostu powala. Poniżej umieszczam jeden z ciekawszych szablonów map myśli, która została wykorzystana do stworzenia... CV:
Forma takiego CV jest niesamowicie kreatywna i innowacyjna. Jak widać mapy myśli to nie tylko nauka ale także wszelkiego rodzaju prezentacje pomysłów, własnej osoby, firmy, organizacji!
Mój wniosek dotyczący map myśli jest prosty:
Naprawdę warto stosować tą formę notowania. To nie tylko doskonały sposób na naukę. Mapy przydają się także w życiu zawodowym oraz prywatnym, np: do zarażania innych własnymi pasjami prezentowanymi za pomocą kolorowych, pozostających na długo w pamięci prezentacji!